Skip to main content

Hummingbird Speedway

Exciting Saturday Night Dirt Track Racing Action!

Home  Schedule  Rules  News & Results  Point Standings  Photos  Links  2011 Archive  2012 Archive  2013 Archive  2014 Archive  2015 Archive  2016 Archive  Gone But Not Forgotten   
2015 Schedule
2015 Walk
Hahne Cancer Center
Mick Orsich Memorial 2015
2015 Photos
2015 Point Standings
05-02-2015
05-09-2015
05-23-2015
06-06-2015
07-11-2015
07-18-2015
07-25-2015
08-01-2015
08-08-2015
08-15-2015
08-22-2015
08-29-2015
09-05-2015
10-10-2015

Hummingbird Speedway Race Report
Saturday, May 23, 2015
By: Randy Albert

 

Hummingbird Speedway in Falls Creek was back in action this week with a full card of racing entertainment.  Chris Farrell from Clearfield held off some stiff competition to take the win in the BWP Bats Steel Block Late Model feature race.  Frenchville’s Bryce Craft made it look easy in the Sunny 106.5 Micro Spring division.  Bob Connor from DuBois kept it smooth and straight for the win in the Street Stock class.  Shawn Munoz from Punxsutawney earned a well-deserved win in the Pure Stock cars.  Aaron’s of DuBois sponsored Front Wheel Drive Four Cylinders found a familiar face in the winner’s circle in John Campisano from Punxsutawney.  The Micro Sprints also featured a “Wingless Challenge” to close out the night with Sean McAndrew from Apollo taking the honors.

 

The Sunny 106.5 FM Micro Sprints were the first division to enter the track for their feature race.  These smaller cars are running first each week to allow them a smoother racing surface.  Bryce Craft from Frenchville was flanked by Scott Hawkins from Sarver for the wave of the green flag.  Craft took advantage of the starting position and quickly moved out into a comfortable lead.    Hawkins was in pursuit but exited the track early in the race.  Lee Lehnerd from Cabot took up the charge along with Sean McAndrew from Apollo.  Craft continued to dominate with some interesting racing three and often four wide back in the pack.  With no one able to come within striking distance of Craft and no yellow flags to reel him back in the competitors were left to battle for the remaining positions.  Craft went on to take the checkered flag by nearly half a lap.

 

Heat race winners included Bryce Craft and Sean McAndrew.

 

The headliner division of BWP Bats Steel Block Late Models rolled onto the racing surface led by Dan Smeal from Houtzdale and Tim Fannin out of Ridgway.  A number of cautions set and reset the field and finally ended up in a single file start.  Chris Farrell from Clearfield moved to the outside of Fannin to move up on Smeal and challenge for the lead in the first two laps.  Ed Connor from DuBois, Dwayne Brooks from Falls Creek and Paul Kot out of DuBois all slid under Fannin early to remain within sight of the leaders.  The field finally settled down with Connor, Kot and Brooks working under Smeal to advance and chase Farrell.  Tim Krape from Bellefonte was on a tear charging forward from his thirteenth starting position working both the high and low side of the track.  Farrell was in control but not by much and there was no shortage of lap cars just in front of the leaders.  He had to check up a couple of time on the back bumpers of his competitors but those following him had to do the same.  Most of the front runners made it through the pack of slower cars including Krape who was still advancing.  Kot ended up “stuck in traffic” in turn two with another car parked on his hood but both drivers were able to continue. Connor, Brooks and Krape were all within striking distance on a late race restart.  Connor looked low for an opening but Brooks was right there giving Connor something else to think about other than the leader.  Krape and Smeal were near the front but not close enough to mount a charge.  With two to go Farrell faded a shade high coming out of turn four opening the door for Connor allowing him to pull up alongside in a dead heat at the flag stand as Bob Sullinger waved the white flag.   Farrell gathered it back up pulling just ahead of Connor who was heavy on the throttle down the back stretch on the final lap.  Connor’s momentum carried him hard into turn three and caused him to have to fade high in four.  Farrell was high and wide coming out of turn four to maintain the lead and take the checkered flag.  Behind them Krape snuck under Brooks into third place as Smeal Kot, and Eric Moore from Frenchville roared out of turn four three wide headed to the flag stand.  It was Smeal then Kot by a nose over Moore for fifth through seventh.  The lap traffic and close finish made for some very exciting racing by some very good competitors.

 

Heat race winners included Dwayne Brooks, Chris Farrell, Tim Fannin, and Dan Smeal.

 

Bob Connor from Dubois and Rich Howell from Clearfield headed up the Street Stock class for the start of their feature race.  Connor jumped out to the early lead with Howell falling in line in second. Bruce Hartzfeld from Stump Creek looked inside Howell trying to take the position which he did within a few laps.  Hartzfeld continued the battle moving on to challenge for the lead on the outside.  Behind the leaders Howell had his hands full with Brian Rhed, Paul Kot, and Fuzzy Fields all drivers from Brockway.  Three wide and side by side was the norm fort these drivers as the race progressed.   Connor’s car appeared to be handling very well running the low line with Hartzfeld and the others unable to make a bid for the lead.  A late race caution reeled the leader back in and Hartzfeld made the best of pulling up on his back bumper then to the outside.  It looked like he may have had a chance on the last turn of the last lap but he got into the loose clay coming out of turn four thwarting any outside chance at the win.  It may have been a moot point anyhow; Connor continued to be smooth and consistent right to the checkered flag.

 

Street Stock heat race winners included Rich Howell and Bob Connor.

 

A short field of Pure Stock cars were led to the green flag by Scott Zimmerman out of Brookville and Jim Challingsworth from St Marys.  Zimmerman held the lead early with Mike Miller from Rockton in second.  Shawn Munoz from Punxsutawney and Dustin Challingsworth out of St Marys were moving up from the rear to challenger the leaders.  Munoz first moved under Miller them to the outside of Zimmerman to take the lead.  Challingsworth did the same a few laps later.  Munoz was also running smooth and consistent and Challingsworth had a lot of ground to make up.  Challingsworth managed to close to within a car length as the two came out of turn four but it was too little; too late as Munoz held on to take the win.

 

Dustin Challingsworth won the heat race for the Pure Stocks.

 

Aarons of DuBois Front Wheel Drive Four Cylinders were the last regular feature race for the evening with Dylan Frantz from Luthersburg and John Campisano out of Punxsutawney taking the green flag for the start of the race.  Campisano quickly went for and took the lead stretching it out to 5 plus car lengths with his competitors in rush hour traffic for second place.  Frantz held second as Jim Fye from Reynoldsville and two drivers from Clearfield; Dustin Kemp and Tom Peters mixed it up for third through fifth.  Campisano continued to dominate as Frantz’s car began to break up opening the door for Austin Dempsey from Brookville and Corin Monoskey of Clearfield to move up.  Campisano never relented and went on to take the win.

 

Heat race winners included John Campisano and Jim Fye.

 

A special wingless Micro Sprint challenge race was held at the end of the evening.  These cars handle and perform differently without the aid of the downforce from the wing and are fun to watch make the circuit.  Sean McAndrew controlled the race and took the sin with only a late race challenge by Robert Garvey Jr. his main competition.

 

June 13 will be the annual Pittsburgh Circle Track Club night.  Join us each week for some of the best dirt track racing in Central Pennsylvania.  Hummingbird Speedway offers a family friendly racing experience with good food and reasonable admission.  Looks us up on the web at www.hummingbirdspeedway.com and join us on Twitter for updates on rain delays as well as preliminary race results.

 


Final Results

 

BWP BATS STEEEL BLOCK LATE MODELS
1. 53           Chris Farrell                        Clearfield
2. 102         Ed Connor                           DuBois
3. 07           Tim Krape                            Bellefonte
4. 1B           Dwayne Brooks                    Falls Creek
5. 44           Dan Smeal                           Houtzdale
6. 36           Paul Kot                               Brockway
7. 00           Eric Moore                          Frenchville
8. 60           Jeff Taylor                           Corsica
9. 78           Brian Molnar                      Falls Creek
10. 11G        Dan Gill                                 Clearfield
11. 11C         Kevin Clark                          Olanta
12. 11           Curtis Teats                        Morrisdale
13. 37           Joe Kot                                 DuBois
14. 45           Tim Steis                              St Marys
15. 11X         Levi George                        Morrisdale
16. 50           Bob McMillen                    St Marys
17. 77R         Roswell Babcock               Curwensville
18. 25           Dylan Fenton                     Clearfield
19. 49B         Dan Boyd                             Bellwood
20. 68           Don Henry                          Falls Creek
21. 96E         Tim Fannin                          Ridgeway
22. 79           Rob Molnar                        Falls Creek
23. 96           John Brady                          Clearfield             DNS
24. 94           Charles Powell Jr              Brookville            DNS
25. 01           Steve Arthurs                    Falls Creek          DNS
26. 23S         Ryan Shaffner                   Lecontes Mills   DNS

 

SUNNY 106.5 FM MICRO SPRINTS
1. 12X         Bryce Craft                          Frenchville
2. 71           Lee Lehnerd                       Cabot
3. 15           Sean McAndrew                 Apollo
4. 11X         Bob Garvey, Jr                   Grassflat
5. 3              Ryan Beatty                        Leechburg
6. 11           Anthony Pasquerella          Leechburg
7. 17           Brain Forester                     Saxonburg
8. 4W         Johnny Walker                    Natrona Heights
9. 516         Zack Lennox                       Sykesville
10. 27H        Brandon Hawkins              Salina
11. 37           Scott Hawkins                    Sarver
12. 27           Dave Hawkins                    Lower Burrell
13. 37T         Tyler Hawkins                    Lower Burrell     DNS
14. 68           Jason Hamacek                 Clarksburg           DNS

 

STREET STOCKS
1. 55           Bob Connor                        DuBois
2. 101         Bruce Hartzfeld                   Stump Creek
3. 3              Rich Howell                         Clearfield
4. 69R         Brian Rhed                          Brockport
5. T31         Paul Kot                               Brockway
6. 5S           Scott Winslow                   Weedville
7. 28           Fuzzy Fields                        Brockway
8. 48R         Bob Rossman                     Sykesville
9. 1S           Kyle Shannon                    Brockway
10. 88B         Luke Barnett                      Mahaffey
 
PURE STOCKS
1. 15M       Shawn Munoz                   Punxsutawney
2. 46           Dustin Challingsworth    St. Marys
3. 32           Scott Zimmerman            Brookville
4. 88           Mike Miller                         Rockton
5. 8              Cory Silvis                            Brookville
6. 44           Jim Challingsworth          St. Marys

 

AARON’S OF DUBOIS FWD 4-CYLINDERS
1. 8C           John Campisano               Punxsutawney
2. 4F           Jim Fye                               Reynoldsville
3. 30           Austin Dempsey               Brookville
4. 3              Corin Monoskey               Clearfield
5. 23A        Austin Hockenberry        Munson
6. 26           Dylan Frantz                       Luthersburg
7. 16           Dale Elkin                             Big Run
8. 80           Dustin Kemp                      Clearfield
9. 71           Tom Peters                         Clearfield
10. 6              Eric Luzier                            Clearfield
11. 14           Clay Gering                         Chicora
12. 33           Brian Snyder                      Clearfield
13. 126         Jeff McClure                      Luthersburg
14. 2              Rusty Murray                     Mayport
15. 57T         Todd Bailey                         Brockway            DNS
16. 17           Randy Albert                      Morrisdale          DNS

 

SUNNY 106.5 FM MICRO SPRINTS “WINGLESS CHALLENGE”
1. 15           Sean McAndrew              Apollo
2. 11X         Bob Garvey, Jr                   Grassflat
3. 71           Lee Lehnerd                       Cabot
4. 37           Scott Hawkins                    Sarver
5. 27           Dave Hawkins                   Lower Burrell
6. 4W         Johnny Walker                  Natrona Heights
7. 3              Ryan Beatty                        Leechburg
8. 17           Brain Forester                   Saxonburg
9. 11           Anthony Pasquerella      Leechburg
10. 27H        Brandon Hawkins             Salina
11. 516         Zack Lennox                       Sykesville            DNS
12. 37T         Tyler Hawkins                    Lower Burrell     DNS
13. 68           Jason Hamacek                 Clarksburg           DNS